Hangout, Shaky Knees, CounterPoint, New Orleans Jazz Fest, More Announce 2015 Lineups

Hangout_Shaky-2015

We already told you about exciting lineup announcements last week from Coachella and Governor’s Ball, and, this week, revealed the earliest Bonnaroo announcement yet. And, sure, while traveling to California and New York might not be the most feasible routes for most Tennessee-based show-goers, there are still plenty of drivable options if you’re looking for some summer fest fun instead of (or in addition to) Bonnaroo.

It’s that time of year when announcements keep rolling in faster than we can keep track of, so, after the jump, check out lineups for Louisiana’s New Orleans Jazz and Heritage Fest, Alabama’s Hangout Fest, Atlanta’s Shaky Knees and CounterPoint, and Boston’s spring edition of Boston Calling (which, we know, is a trek, but it’s a cool bill).

We’ve done our best to mark the Nashville artists in red, and have provided links where you can find tickets and more information. Are you planning on traveling for any festivals this year? Which lineup is your favorite so far? Let us know in the comments!

COACHELLA | April 10-12 & 17-19 | Indio, California | Site

FRIDAY (APRIL 10+17)

AC/DC – Tame Impala – Interpol – Steely Dan – Alesso – Alabama Shakes – Ride – Nero – Azealia Banks – Flying Lotus – Raekwon and Ghostface Killah – Lykke Li – DJ Snake – Porter Robinson – Caribou – Tood Terje and the Olsens – Angus & Julia Stone – Hot Natured – George Ezra – Squarepusher – Kiesza – Action Bronson – Gorgon City – Reverend Horton Heat – Sylvan Esso – Kimbra – Vic Mensa – Erol Alkan – Kele – Cloud Nothings – Keys N KRates – MK – Pete Tong – Ab-Soul – Haerts – Eagulls – Allah-Las – Alvin Risk – Chris Malinchak – Jon Hopkins – Oliver Heldens – Ryan Hemsworth – Jason Bentley – Brant Bjork and the Low Desert Punk Band – Marques Wyatt & The Ghost of a Saber Tooth Tiger – Los Rakas

SATURDAY (APRIL 11+18)

Jack White – The Weeknd – Axwell ^ Ingrosso – Alt-J – Belle and Sebastian – Ratatat – Hozier – Flosstradamus – Bad Religion – SBTRKT – FKA Twigs – Tyler the Creator – Father John Misty – The War on Drugs – Deorro – Run the Jewels – Tycho – Chet Faker – Kasabian – Drive Like Jehu – Swans – Milky Chance – Toro y Moi – Jungle – New World Punx – Clean Bandit – Glass Animals – Royal Blood – Alison Wonderland – the Gaslamp Killer Experience – Logo Dice – Danny Tenaglia – Antemasque – Parquet Courts – Gramatik – Lights – What So Not – Yellow Claw – DJ Harvey – Tale of Us – Yelle – Andrew McMahon – Carl Graig – Phox – St. Paul and the Broken Bones – Cashmere Cat – Nortec Collective Presents: Bostich Fussible – Tourist – Benjamin Booker – Matthew Koma – Perfume Genius – Jamestown Revival – Bad Suns – Ruen Brothers – Bixel Boys – Andrea Olivia – Ryn Weaver – Radkey – Coasts – Until the Ribon Breaks

SUNDAY (APRIL 12+19)

Drake – Florence + the Machine – Kaskade – Ryan Adams – David Guetta – St. Vincent – Marina and the Diamonds – Fitz and the Tantrums – Brand New – Madeon – Stromae – Kygo – Odesza – Gesaffelstein – RAC – Circa Survive – Jenny Lewis – Desaparecidos – Jamie XX – Martin Solveig – Duke Dumont – Lil B – Mac DeMarco – Vance Joy – Built to Spill – J.E.S.&S (Jack Master, Eats Everything, Skream & Seth Troxler) – Panda Bear – Kaytranada – R3hab – St. Lucia – Dirty South – OFF! – Charles Bradley – Philip Selway – Cedric Gervais – Claude Von Stroke – Touché Amoré – Joyce Manor – Angel Olsen – John Talabot – Tiger and Woods – Dubfire – Sturgill Simpson – Annie Mac – Chicano Batman – MØ – Sloan – Doc Martin – Saint Motel – The Orwells – The Cribs – tINI – Ben Klock – Night Terrors of 1927

NEW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FEST | April 24-May 3 | New Orleans, LA | Site

FRIDAY (APRIL 24)

Keith Urban, Wilco, Jimmy Cliff, Hozier, The Tedeschi Trucks Band, Nicholas Payton, Butler, Bernstein & The Hot 9, Wayne Toups, Snarky Puppy, Lágbájá of Nigeria, La Santa Cecilia, Jimmie Vaughan & the Tilt A Whirl Band feat. Lou Ann Barton, Sunpie & the Louisiana Sunspots, Royal Teeth, Brass-A-Holics, Honey Island Swamp Band, Louis Prima, Jr. & the Witnesses, Going Home to Gospel with Davell Crawford, Kent Jordan, Earphunk, New Birth Brass Band, Mia Borders, Geno Delafose & French Rockin’ Boogie, Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers, Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra, The Larry Garner Blues Band, Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, Kenny Neal, Leo Jackson & The Melody Clouds, Grayson Capps, Paul Sanchez & Minimum Rage, Jonathon “Boogie” Long, Mark Braud’s New Orleans Jazz Giants, Johnny Sansone, The Rayo Brothers, Semolian Warriors Mardi Gras Indians, Jamil Sharif, The Irvin Mayfield School of Music Ambassadors, The Blues Masters feat. Big Al Carson, Alexey Marti, Real Untouchable Brass Band, The New John Robichaux Society Orchestra feat. Wendell Brunious and Tom Hook, Big Nine, Go Getters, and Ladies of Unity Social Aid & Pleasure Clubs, Bishop Sean T. Elder & the Mount Hermon Baptist Church Mass Choir, N. O. Hip Hop Experience – DJ Jubilee ft. Partners-N-Crime, Keedy Black, DJ Mike Swift, Jimi Clever, T-Ray the Violinist, and Dobama, Tom McDermott & Friends, John Michael Bradford, The Revelers, Kid Simmons’ Local International Allstars, Pastor Terry Gullage & the Greater Mount Calvary Voices of Redemption, New Wave Brass Band, Tonia Scott & the Anointed Voices, Collage 3, Sean Johnson & the Wild Lotus Band, Native Nations Intertribal, The Bester Singers and The Dynamic Smooth Family Gospel Singers, Kumbuka African Drum & Dance Collective, Grayhawk presents Native American Lore and Tale, Young Audiences Brass Band Throwdown, The Caesar Brothers FunkBox, The Gospel Inspirations of Boutte, Calliope Puppets, Encore Academy, Miss Claudia presents “Delicious!”, Keep N It Real and We Are One Social Aid & Pleasure Clubs

SATURDAY (APRIL 25)

The Who, John Legend, Ryan Adams, Robert Cray, Juvenile and Mannie Fresh Together, Ivan Neville’s Dumpstaphunk with special guest Art Neville, Shovels & Rope, Cassandra Wilson, John P. Kee & New Life, Kenny Garrett, The Revivalists, Vieux Farka Touré, Big Sam’s Funky Nation, Sonny Landreth, Nathan & the Zydeco Cha Chas, GIVERS, Luke James, Joe Krown Trio feat. Walter “Wolfman” Washington and Russell Batiste, Jr., Jeremy Davenport, Ellis Marsalis, Big Chief Walter Cook and the Creole Wild West Mardi Gras Indians, Raw Oyster Cult, Lost Bayou Ramblers, Jewel Brown with Gregg Stafford’s Jazz Hounds, Kid Chocolate’s Onward Brass Band, Terry “Harmonica” Bean, The New Orleans Klezmer Allstars, Tommy Malone, Bruce Daigrepont Cajun Band, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Tank and the Bangas, Goldman Thibodeaux and the Lawtell Playboys, Tyronne Foster & the Arc Singers, Banu Gibson with NOCCA and NOTJC guests, Coyotes, Robin Barnes, Calvin Johnson, Tony Hall & the New Orleans Souls Stars’ Tribute to James Brown, TBC Brass Band, The Wee Trio feat. James Westfall, Warren Storm – Willie Tee & Cypress, John Rankin and Friends, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, 101 Runners, John Lisi & Delta Funk!, The New Orleans Black Chorale – Tribute to Moses Hogan, Sweet Crude, Curtis Pierre and the Samba Kids, Alexis Spight, Pocket Aces Brass Band, Asheson, Cory “Caesar” Ricks, Favor, Divine Ladies, Dumaine Gang, and Family Ties Social Aid & Pleasure Clubs, First Emanuel Baptist Church Mass Choir, Smitty Dee’s Brass Band, Audrey Ferguson and The Voices of Distinction, Richard Comeaux Pedal Steel with the River Rats, Julio y Cesar Band, Mark Brooks and Friends with guest Yolanda Windsay, N.O. Quarter Shanty Krewe, Voices of Peter Claver, Young Band Nation Blues Project, Native Nations Intertribal, Resurrection Baptist Church Choir of Schertz Texas, NOCCA presents Carnival of the Animals, Kai Knight’s Silhouette Dance Ensemble, Single Ladies and Men, Nine Times, and Uptown Swingers Social Aid & Pleasure Clubs, Di Filippo Marionette, Rising Dragon Lion Dance Team

SUNDAY (APRIL 26)

Jimmy Buffett and the Coral Reefer Band, Tony Bennett and Lady Gaga, Pitbull, Allen Toussaint, Delbert McClinton, Irma Thomas, Angelique Kidjo, Irvin Mayfield and the New Orleans Jazz Orchestra, Shirley Caesar, BWB featuring Rick Braun, Kirk Whalum & Norman Brown, Rebirth Brass Band, Béla Fleck and Abigail Washburn, Tribute to Jelly Roll Morton featuring Henry Butler, BeauSoleil avec Michael Doucet: 40th Anniversary with special guests, Cowboy Mouth, Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, John Mooney & Bluesiana, Carolyn Wonderland, James Andrews & the Crescent City Allstars, C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band, The Zion Harmonizers, Little Freddie King Blues Band, The New Orleans Suspects, Kristin Diable, Savoy Family Cajun Band, Creole String Beans, Hot 8 Brass Band, Big Chief Monk Boudreaux & the Golden Eagles, Flow Tribe, Leah Chase, Victor Goines and Faubourg Quartet present Charlie Parker with Strings, Luke Winslow King, Brass Bed, The Rocks of Harmony, Big Chief Keke and the Comanche Hunters Mardi Gras Indians, NOCCA Allstar Alumni Jazz Jam, Jeffery Broussard & the Creole Cowboys, Jo “Cool” Davis with guest Helen Durieux, The Deslondes, Tim Laughlin, New Orleans Cottonmouth Kings, The Furious Five, Untouchables, and Big Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, Young Pinstripe Brass Band, Peter Harris, Bill Summers & Jazalsa, Wendell Brunious & the New Orleans Allstars, Rumba Buena, Kevin Stylez, Don “Moose” Jamison Heritage School of Music, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, The Last Straws, Tornado Brass Band, Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir, Young Guardians of the Flame, Young Men Olympia Aid, New Look, and First Division Social Aid & Pleasure Clubs, Mikayla, OTRA, Kim Che’re, Ray Abshire Cajun Band, Native Nations Intertribal, Capoeira New Orleans, Judy Stock, Nineveh Baptist Church Mass Choir, OperaCréole, Eulenspiegel Puppet Theatre, Franklin Avenue Music Ministry, DJ Raj Smoove, Adella Adella the Storyteller and the Freeman Brother

THURSDAY (APRIL 30)

Widespread Panic, Third World, Alison Krauss & Union Station, The Word, Lil’ Ed and The Blues Imperials, Cyril Neville, Sturgill Simpson, Bonerama, Amanda Shaw & the Cute Guys, Kierra Sheard, Monty Alexander: Harlem-Kingston Express, Terrance Simien & the Zydeco Experience, Robert “Bilbo” Walker & the California Dolls, Rosie Ledet & the Zydeco Playboys, Shamarr Allen & the Underdawgs, Amanda Shires, Eric Lindell, Eagle & Hawk, Meschiya Lake & the Little Big Horns, Stephanie Jordan Big Band, The Iguanas, The Roots of Music Marching Crusaders, New Orleans Nightcrawlers, Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors, Cedric Watson & Bijou Creole, Yvette Landry Band, TAUK, Higher Heights Reggae Band, Lil’ Buck Sinegal Blues Band, Tribute to Lionel Ferbos feat. The Palm Court Jazz Band & Friends, Spencer Bohren & the Whippersnappers, Leroy Jones & the New Orleans-Helsinki Connection, Phillip Manuel swings The Beatles, Ottertrail Native American Dance Troupe, The Pfister Sisters, Paulin Brothers Brass Band, Kevin Naquin & the Ossun Playboys, Secondline Jammers, VIP Ladies, and Men of Class Social Aid & Pleasure Clubs, Tonya Boyd-Cannon & the Crieux, Joe Hall & the Louisiana Cane Cutters, McDonogh 35 High School Gospel Choir, Free Agents Brass Band, Grupo Sensacion, Kelly Love Jones, Idlewild String Confederation, Pat Casey & The New Sound, Young Seminole Hunters Mardi Gras Indians, Lyle Henderson & Emmanu-EL, Trumpet Mafia, The Jones Sisters, Sweet Cecilia, Louis Ford & his New Orleans Flairs, Donnell Russell & UPS, Eleanor McMain Singing Mustangs, Ruby & the Rogues, Joseph Torregano Quartet, Sons of Jazz Brass Band, Men Buckjumpers and Revolution Social Aid & Pleasure Clubs, Da Knockaz Brass Band, KID smART Showcase, Landry Walker Charter High School Choir, Helen Cox High School Choir, Kalpana the Storyteller, NOCCA presents the History of Second Line, ISL Circus Arts Kids, Square Dance with the Swamp Lilies, McMain Secondary School Drama Troupe

FRIDAY (MAY 1)

No Doubt, Chicago, Anthony Hamilton, Galactic featuring Macy Gray, The Dirty Dozen Brass Band, Paloma Faith, Estelle, Cécile McLorin Salvant, Shooter Jennings with Waymore’s Outlaws, Rockin’ Dopsie, Jr. & the Zydeco Twisters, Voice of the Wetlands All-Stars, Christian Scott, Gurrumul, The Gospel Soul of Irma Thomas, Gal Holiday & the Honky Tonk Revue, Marc Broussard, Donald Harrison, Jr., Luther Kent & Trickbag, Charmaine Neville Band, PresHall Brass, Sasha Masakowski, Rev. John Wilkins, Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra, Steve Riley & The Mamou Playboys, Jarekus Singleton, Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra, James Rivers Movement, Johnny Sketch and The Dirty Notes, Connie and Dwight Fitch with the St. Raymond & St. Leo the Great Gospel Choir, Doreen’s Jazz New Orleans, Gerald French & the Original Tuxedo Jazz Band with special guests, Maggie Koerner, Herbert McCarver & Pinstripe Brass Band, White Cloud Hunters Mardi Gras Indians, Panorama Jazz Band, Hot Club of New Orleans, Erica Falls, The Honorable South, Roland Guerin, Jesse McBride presents The Next Generation, J. Monque’D Blues Band, Ernie Vincent & the Top Notes, Shades of Praise, Curtis Pierre and Escola de Samba Casa Samba, Jambalaya Cajun Band with guest D.L. Menard, Bamboula 2000, Patrice Fisher & Arpa with special guests from Brazil, Kyle Roussel, Lady & Men Rollers and Scene Boosters Social Aid & Pleasure Clubs, High Steppers Brass Band, New Orleans Gospel Soul Children, Leroy Thomas & the Zydeco Roadrunners, Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band, The Raymond A. Myles Singers, David & Roselyn, The 4×4 Connection Band, Betty Winn & One A-Chord, Chris Clifton & his Allstars, Zulu Gospel Male Ensemble, Ottertrail Native American Dance Troupe, Donald Lewis, Kat Walker Jazz Combo, New Orleans Youth Buck Jumpers, 21st Century Brass Band, The Sensational Chosen Voices, Original Four and Original Big Seven Social Aid & Pleasure Clubs, East Indian performance by Dancescape Studio, Young Audiences Performing Arts Showcase

SATURDAY (MAY 2)

Elton John, Ed Sheeran, T.I., Jerry Lee Lewis, Aaron Neville, Preservation Hall Jazz Band, The Taj Mahal Trio, Charles Lloyd Quartet, Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Big Freedia “Queen of Bounce”, Marcia Ball, Vintage Trouble, Pastor Marvin Sapp, New Orleans Classic R&B Divas feat. The Dixie Cups, Wanda Rouzan, and Jean Knight, Dee-1, Davell Crawford presents “To Fats with Love”, The Terence Blanchard E-Collective, The Soul Rebels, Dr. Michael White’s Original Liberty Jazz Band with Thais Clark, Chris Thomas King, Germaine Bazzle, Gregg Stafford & His Young Tuxedo Brass Band, Henry Gray, Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers, Astral Project, Roddie Romero & the Hub City Allstars, Andrew Duhon, Original Pinettes Brass Band, Ruby Wilson’s Tribute to Bessie Smith feat. Brian “Breeze” Cayolle, Colin Lake, Mississippi Rail Company, Clive Wilson’s New Orleans Serenaders with Butch Thompson, Cardinal Sons, Ed Volker’s Trio Mollusc, Khris Royal and Dark Matter, TYSSON, Helen Gillet, The Johnson Extension, Watson Memorial Teaching Ministries Choir, Midnite Disturbers, Cha Wa, The Electrifying Crown Seekers, Javier Gutierrez & Vivaz!, Mariachi Jalisco US, Corey Ledet & his Zydeco Band, Kinfolk Brass Band, Undefeated Divas & Gents and Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, DUKES of Dixieland, Young Hunters Mardi Gras Indians, Jermaine Landrum & Abundant Praise Revival Choir, Pastor Jai Reed, Woodenhead 40th Anniversary Celebration, Lady Jetsetters Social Aid & Pleasure Club, Bonsoir, Catin, Connie Jones & the Crescent City Jazz Band, Larry Sieberth feat. Mehnaz Hoosein, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, Ottertrail Native American Dance Troupe, The Swing Setters, Stephen Foster’s Foster Family Music Program, The Wimberly Family Gospel Singers, Ashé Cultural Arts Center Kuumba Institute, Westbank Steppers, Nine Time Ladies, and Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs, The RRAAMS, Puppet Arts Theatre, Crescent City Lights Youth Theater.

SUNDAY (MAY 3)

TBA, Steve Winwood, The O’Jays, Kacey Musgraves, Buddy Guy, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Maze featuring Frankie Beverly, The Meters feat. Art Neville, Leo Nocentelli, George Porter, Jr., and Joseph “Zigaboo” Modeliste, Spirit of Satch: Dr. John interprets Louis Armstrong, the Radiators, The Blind Boys of Alabama, Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong, Buckwheat Zydeco, John Boutté, Tab Benoit, Anders Osborne, Christian McBride Big Band with special guests Dianne Reeves and Jeffrey Osborne, Deacon John, Royal Southern Brotherhood, Walter “Wolfman” Washington & the Roadmasters, George Porter, Jr. & Runnin’ Pardners, Pine Leaf Boys: Louisiana Music, Big Chief Bo Dollis & the Wild Magnolias, Glen David Andrews, Ironing Board Sam, Kim Carson & the Real Deal, Jeff Floyd, Jason Marsalis, Treme Brass Band, Feufollet, New Orleans Spiritualettes, Storyville Stompers Brass Band, Original Lady Buckjumpers and Prince of Wales Social Aid & Pleasure Clubs, Stooges Brass Band, Brother Tyrone & the Mindbenders, DJ Captain Charles, Courtney Bryan, NOCCA Allstar Alumni Jazz Jam, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Don Vappie & the Creole Jazz Serenaders, Palmetto Bug Stompers, Major Handy & the Louisiana Blues Band, Big Chief Juan & Jockimo’s Groove, St. Joseph the Worker Music Ministry, Fredy Omar con su Banda, Guitar Slim Jr., Tribute to Alvin Batiste feat. Gregory Agid and Khari Allen, The Mulligan Brothers, Little Maker, Bobby Lounge, Topsy Chapman & Solid Harmony, Brandon Moreau and Cajungrass, Big Chief Kevin Goodman & the Flaming Arrows Mardi Gras Indians, John Lawrence & Ven Pa’ Ca Flamenco Ensemble, Cynthia Girtley “New Orleans Gospel Diva”, The City of Love Music & Worship Arts, Young Fellaz Brass Band, Johnette Downing and Scott Billington, Culu Children’s Traditional African Dance Company & stilt walkers, Baby Boyz Brass Band, Craig Adams & Higher Dimensions of Praise, Norbert Susemihl’s New Orleans Allstars feat. Wanda Rouzan, Ottertrail Native American Dance Troupe, McTeggart Irish Dancers of Louisiana, Val & Love Alive Mass Choir, E’Dana, Versailles Lion Dance Team, Ole & Nu Style Fellas, New Generation, and Original C.T.C. Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, Javier’s Dance Company presents Across the Border, Chosen Vessels Dance and Performing Arts, Hobgoblin Hill Puppets.

SHAKY KNEES | May 8-10 | Atlanta, GA | Site

The Strokes – The Avett Brothers – Wilco – Pixies – Social Distortion – Ryan Adams – Noel Gallagher’s High Flying Birds – Tame Impala – Brand New – Mastodon – Old Crow Medicine Show – Neutral Milk Hotel – Interpol – Flogging Molly – TV on the Radio – Manchester Orchestra – James Blake – Death From Above 1979 – Milky Chance – Kaiser Chiefs – Dr. Dog – ZZ Ward – Spiritualized – Trombone Shorty & Orleans Ave – Panda Bear – American Football – Clutch – The Black Lips – Xavier Rudd – The Devil Makes Three – The Mountain Goats – Frank Turner & the Sleeping Souls – The Kooks – Best Coast – Real Estate – Wavves – Built to Spill – The Both (Aimee Mann / Ted Leo ) – Diamond Rugs – Mac DeMarco – Minus the Bear – Old 97’s – The Heartless Bastards – Mariachi El Bronx – The Mowgli’s – Fidlar – Metz – The Bronx – Two Gallants – The Vaccines – Speedy Ortiz – The Whiskey Gentry – Fences – Preservation Hall Jazz Band – Palma Violets – The Sheepdogs – Asgeir – Surfer Blood – Jukebox the Ghost – Haerts – Viet Cong – Strand of Oaks – Halsey – Steve Gunn – Field Report – Nikki Lane – Black Pistol Fire – Matthew E. White – Blank Range

HANGOUT FEST | May 15-17 | Gulf Shores, AL | Site

Foo Fighters, Zac Brown Band, Beck, Skrillex, My Morning Jacket, Foster The People, Paramore, Spoon, Umphrey’s McGee, Major Lazer, TV On The Radio, Phantogram, Damian “Jr. Gong” Marley, Jenny Lewis, Dirty Heads, Krewella, Adventure Club, Lupe Fiasco, Cold War Kids, Future Islands, Vance Joy, Galactic with Macy Gray, Odesza, Father John Misty, Beats Antique, Trampled By Turtles, Griz, Drive-By Truckers, St. Lucia, Robert Delong, Toro Y Moi, Preservation Hall Jazz Band, Gramatik, The Lone Bellow, Lake Street Dive, Rubblebucket, Iration, Frank Turner & The Sleeping Souls, Vintage Trouble, Charles Bradley & His Extraordinaires, Houndmouth, Xavier Rudd & United Nations, Mary Lambert, Kopecky, J. Roddy Walston & The Business, Young Fathers, The Mowgli’s, Strand Of Oaks, Grizfolk, San Fermin, The Districts, Colony House, Joywave, Saint Pepsi, Elle King, Misterwives, Halsey, Knox Hamilton, Zella Day, Goldroom, Five Wives, Steelism, The Suffers

COUNTERPOINT | May 22-24 | Atlanta, GA | Site

Widespread Panic – Zedd – The Roots – Kygo – Knife Party – Umphrey’s McGee – Dillon Francis – Zeds Dead – Joe Russo’s Almost Dead – Rebelution – RL Grime – Lettuce – Chet Faker – Galactic – Ott – Michal Menert – Tipper – Minnesota – Manic Focus – Brodinski – Thomas Jack – What So Not – Papadosio – Cherub – Emancipator Ensemble – Gorgon City (DJ Set) – ILoveMakonnen – Robert DeLong – Jauz – The Soul Rebels – Futurebirds – Travis Scott – Goldfish – Lunice – Yung Lean – Archnemesis – Hermitude – Earphunk – Sango – Bixel Boys – Heavy Pets – Haywyre – Tauk – Bronze Whale

BOSTON CALLING | May 22-24 | Site

Beck, Pixies, My Morning Jacket, Ben Harper and The Innocent Criminals, Tenacious D, Tame Impala, St. Vincent, TV On The Radio, Marina and The Diamonds, Vance Joy, Jason Isbell, Gerard Way, Tove Lo, Chet Faker, Run The Jewels, The Lone Bellow, Sharon Van Etten, Jungle, MØ, Grizfolk, DMA’s, The Ballroom Thieves, Krill

GOVERNOR’S BALL | June 5-7 | New York, NY | Site

Drake – The Black Keys – DeadMau5 – Lana Del Rey – Florence + The Machine – My Morning Jacket – Björk – Ryan Adams – Noel Gallagher’s High Flying Birds – Chromeo – Flume – Tame Impala – Ratatat  – The Decemberists – St. Vincent – The War on Drugs – Hot Chip – Death From Above 1979 – SBTRKT – Charli XCX – Flying Lotus – Rudimental – Royal Blood – Conor Oberst – Atmosphere – Little Dragon – Vance Joy – A-TRAK – Big Gigantic – “Weird Al” Yankovic – Future Islands – Marina & The Diamonds – Sturgill Simpson – Angus & Julia Stone – Sharon Van Etten – Twin Shadow – Odesza – Mayer Hawthorne – Moon Taxi – MØ – Kiesza – Labrinth – Gorgon City – J. Roddy Walston & The Business – Clean Bandit – DIIV – Chronixx and the Zincfence Redemption – Kaytranada – Logic – Benjamin Booker – People Under The Stairs – Rustie – White Lung – Strand of Oaks – Priory – Echosmith – Holychild – ASTR – The Districts – Hermitude – Bishop Behru – Streets of Laredo – Charlotte OC – Kate Tempest – DMA’s – The Picturebooks

BONNAROO | June 11-14 | Manchester, TN | Site

Billy Joel – Mumford & Sons – Deadmau5 – Kendrick Lamar – Florence + the Machine – Robert Plant & The Sensational Space Shifters – My Morning Jacket – Bassnectar – Alabama Shakes – Childish Gambino – Flume – Hozier – Slayer – Ben Harper & The Innocent Criminals – Belle & Sebastian – Spoon – The War on Drugs – STS9 – Ben Folds – SuperJam – Atmosphere – Atomic Bomb Who Is William Onyeabor? – Tears For Fears – Brandi Carlile – Twenty One Pilots – The Bluegrass Situation SuperJam featuring Ed Helms & Special Guests – Flying Lotus – Earth, Wind, and Fire – Caribou – Gary Clark Jr. – SBTRKT – Punch Brothersz – Medeski, Scofield, Martin, and Wood – Tove Lo – Run the Jewels – Dawes – G-Eazy – Trampled By Turtles – Sturgill Simpson – Moon Taxi – Awolnation – Sylvan Esso – Bela Fleck & Abigail Washburn – Guster – Jamie xx – Against Me! – Odesza – SOJA – Jerry Douglas presents Earls of Leicester – Bleachers – Rudimental – Mac DeMarco – Tycho – The Very Best – Freddie Gibbs & Madlib – Shakey Graves – Shabazz Palaces – Gramatik – MØ – Unknown Mortal Orchestra – Jungle – Benjamin Booker – Houndmouth – The Growlers – Glass Animals – Ana Tijoux – SZA – Courtney Barnett – Rhiannon Giddens – Royal Blood – Tanya Tagaq – Woods – Hurray for the Riff Raff – Iceage – Temples – Between the Buried & Me – Rustie – Ryn Weaver – Dopapod – Pokey LaFarge – Priority – Bahamas – Strand of Oaks – Phox – Gregory Alan Ikakov – Brownout Presents Brown Sabbath – The Districts – Madisen Ward & The Mama Bear – DMA’s – Catfish & The Bottlemen – Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen – Pallbearer – Dej Loaf – Christopher Denny – Hiss Golden Messenger – King Gizzard and the Lizard Wizard – Jessica Hernandez & The Deltas – Unlocking the Truth

Have your say